Systemy OLAP

ExpertDBA

OLAP (On-line Analytical Processing) jest technologią pozwalająca na budowanie wielowymiarowych kostek danych na podstawie informacji znajdujących się w hurtowniach danych.

Dane w kostkach pozwalają na szybkie uzyskiwanie odpowiedzi na złożone zapytania biznesowe.

Dane w kostkach są zorganizowane w sposób pozwalający na ich przeglądanie i porównywanie jednocześnie poprzez wiele wymiarów, jak i w postaci dwuwymiarowego arkusza danych. Podczas, gdy tradycyjny arkusz pozwala na przeglądanie i porównywanie danych tylko w postaci dwuwymiarowej, kostki danych pozwalają na tworzenie niemal nieskończonej ilości kombinacji widoków i porównań.

Wielowymiarowe analizy są konieczne w celu uzyskania szybkich odpowiedzi na tak złożone zapytania biznesowe jak np.: „Jaki produkt najlepiej się sprzedawał w południowej części Polski, w 4 kwartale 2006 roku, z rozróżnieniem na sprzedaż internetową i bezpośrednią?"

Technologia OLAP pozwala na skuteczniejsze podejmowanie decyzji poprzez dostarczenie użytkownikowi mechanizmu, którego podstawową cechą jest łatwość zadawania zapytań, szybkość uzyskiwania odpowiedzi i przejrzysty sposób prezentacji wyników, jakim jest tablica przestawna. Technologię tą cechuje wysoka wydajność dostępu do ogromnej ilości zagregowanych danych.

Dzięki kostkom OLAP menadżerowie i analitycy mogą w szybki i łatwy sposób wykonywać raporty dotyczące głównych współczynników biznesowych, dokonywać wielu porównań oraz analiz trendów na ogromnej ilości danych. Analizy te mogą być wykorzystywane w wielu obszarach biznesowych, między innymi w zakresie analizy sprzedaży, analiz marketingowych, raportowania finansowego, analiz jakości, analiz rentowności, optymalizacji wykorzystywania zasobów jak i wielu innych.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania. Dane kontaktowe znajdują się TUTAJ

pasek_boczny

zegar 24/7 Wsparcie
od expertDBA
glob Pomoc
zdalna
ludzie Dedykowane
zasoby DBA
zegar Dostosowane
SLA